Oświadczenie dla facebooka i jego podmiotów... Jak żyć?!

Masowe zamieszczanie oświadczeń na profilach fb o niewyrażaniu zgody na używanie zdjęć i innych materiałów przez fb i jego podmioty, jest ostatnimi czasy często zauważne na profilach swoich znajomych.

Skoro widzisz ten artykuł zapewne spotkałeś się (o ile jeszcze sam nie opublikowałeś) z wpisem, który ma zapewnić ci poufność i zakazać kopiowania przez fb materiałów z Twojego profilu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś to bardzo dobrze, nie zawracaj sobie tym głowy, jeśli już to zrobiłeś/aś usuń to czym prędzej bo taki wpis nie zapewni ci prywatności, a pokaże Twoim znajomym jak lekkomyślnie kopiujesz bzdury. 

Poza tym, że regulamin fb ma swoje zasady (czytałeś/aś go w ogóle) aby użyć zdjęć.

Publikacja tego typu oświadczenia nie ma żadnego sensu! Prawa autorskie do zdjęć,udostępnione na  Facebooku oraz treści autorowi. Prawo autorskie chroni twórcę, a ten nie musi publikować żadnych oświadczeń na Facebooku - jeden warunek to Ty musisz zrobić zdjęcie, lub napisać tekst. Korzystanie z materiałów innych osób dozwolone jest po przeniesieniu praw autorskich, a do tego wymagane jest podpisanie pisemnej umowy (teoretycznie każdy to wie), media społecznościowe w tym facebook mogą korzystać z udostępnianych przez nas treści bez konieczności zawierania takiej umowy.

Każdy użytkownik Facebooka czy innego portalu społecznościowego wyraża zgodę poprzez akceptację regulaminu przy zakładaniu konta.

Fragment treści regulaminu Facebooka, który akceptuje KAŻDY użytkownik portalu, zakładając konto: \

W przypadku treści objętych prawem własności intelektualnej (IP, ang. intellectual property), takich jak zdjęcia i filmy, użytkownik przyznaje nam poniższe uprawnienia zgodnie z wprowadzonymi przez siebie ustawieniami prywatności i ustawieniami aplikacji: użytkownik przyznaje nam niewyłączną, zbywalną, obejmującą prawo do udzielania sublicencji, bezpłatną, światową licencję zezwalającą na wykorzystanie wszelkich treści objętych prawem własności intelektualnej publikowanych przez niego w ramach serwisu Facebook lub w związku z nim (Licencja IP).

Podsumowanie.

Używanie portalu społecznościowego, zapewnia Ci prawa autorskie do do opublikowanych treści i zdjęć, które stworzyłeś, jednocześnie udziela licencji serwisowi, z którego korzystasz. Publikowanie oświadczeń niczego nie zmieni, ponieważ zaakceptowałeś/aś regulamin, który dokładnie opisuje na jakich warunkach możesz z niego korzystać. Jeśli się nie zgadzasz, usuń konto.